Gaza: Eerste stap naar vrede na 734 dagen oorlog

donderdag, 09 oktober 2025
Nieuws
Emergency relief aid (3) for Christians in the Gaza Strip: cash assistance, job creation, social workers - January to May 2024

Terwijl in Egypte een akkoord lijkt te zijn gesloten tussen Israëlische gezanten en Hamas, begint de hoop op vrede voorzichtig wortel te schieten in het bisdom van het Heilige Land. De pastoor van de katholieke parochie in Gaza sprak met Kerk in Nood (ACN) over de zware tol die twee jaar oorlog heeft geëist.

“Twee jaar oorlog. Het lijkt ongelooflijk”, begint pater Gabriel Romanelli, pastoor van de Heilige Familieparochie, de enige katholieke parochie in Gaza-stad, tegenover Kerk in Nood (ACN). Nu Gaza het derde jaar van oorlog ingaat en onderhandelingen over een akkoord nabij lijken, naar aanleiding van het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump, ontstaat er een sprankje hoop.

Meer dan alleen zwijgen van wapens

Voorlopig zijn de gevechten nog niet gestopt. Ook de afgelopen dagen zijn er bombardementen geweest op slechts 300 meter van de muren van het katholieke complex in Gaza. Daar verblijven bijna 450 vluchtelingen. Pater Romanelli: “De gemeenschap hoopt op het einde van de oorlog. In de tussentijd moeten we goed ons best blijven doen om te proberen bouwers van vrede te zijn”.

De Argentijnse priester geeft aan dat hij meer verlangt dan alleen het zwijgen van de wapens: “We hopen dat het einde van het conflict gepaard gaat met gerechtigheid en verzoening. Daar bidden we voor en daar werken we naartoe. We houden van iedereen.”

Hierbij kan de pastoor van Gaza rekenen op de hernieuwde steun van de Heilige Vader. “Paus Leo heeft mij een bericht gestuurd waarin hij ons verzekert van zijn gebeden voor vrede. Hij zegt dat zijn gebeden met ons zijn en zendt ons allen zijn zegen”, schreef pater Gabriel Romanelli dinsdag nog op zijn X-account.

Dag van vasten en gebed

Bovendien heeft Leo XIV 11 oktober uitgeroepen tot een dag van vasten en gebed voor vrede. Kardinaal Pierbattista Pizzaballa, Latijns patriarch van Jeruzalem heeft de parochies en religieuze gemeenschappen in zijn bisdom die diep gekwetst zijn door deze twee jaar van oorlog – waaronder de parochie in Gaza– uitgenodigd om zich bij hem aan te sluiten.

De zware tol van de oorlog is te zien in de cijfers die de priester in Gaza aan Kerk in Nood heeft verstrekt: “Na de verschrikkelijke aanslagen van 7 oktober 2023, waarbij meer dan 1.200 mensen in Israël omkwamen, heeft de oorlog ook meer dan 1.000 mensen het leven gekost op de Westelijke Jordaanoever, het andere deel van Palestina, en Oost-Jeruzalem. In de Gazastrook heeft de oorlog meer dan 67.000 doden veroorzaakt. Onder hen meer dan 18.000 kinderen, honderden families (ouders en kinderen) die volledig zijn uitgeroeid en meer dan 166.000 gewonden. Velen van hen hebben medische zorg nodig.”

Amputaties en trauma’s

Ook wijst pater Romanelli op andere realiteiten: “Duizenden mensen, waaronder kinderen, hebben amputaties ondergaan. En meer dan 400 mensen zijn gestorven aan ondervoeding.” Wat de infrastructuur betreft, stelt de missionaris van het Instituut van het Vleesgeworden Woord dat “90% van de gebouwen nu beschadigd of volledig verwoest is. Ook de meeste scholen zijn zwaar getroffen of verwoest.” En dan is er nog het onbeschrijfelijke psychologische trauma.

Ondanks alles is er hoop, zoals blijkt uit de woorden van kardinaal Pierbattista Pizzaballa. “Voor het eerst (...) melden de media een mogelijke nieuwe positieve ontwikkeling: de vrijlating van Israëlische gijzelaars, enkele Palestijnse gevangenen en de stopzetting van de bombardementen en militaire offensieven”, liet de patriarch van Jeruzalem zaterdag al weten aan zijn gelovigen.

Eerste stap naar vrede

“Het is een belangrijke en langverwachte eerste stap is. Er is nog niets helemaal duidelijk en vastomlijnd, veel vragen blijven onbeantwoord, er moet nog veel worden bepaald en we mogen ons geen illusies maken. Maar we zijn blij dat er nog steeds iets nieuws en positiefs aan de horizon verschijnt.”

Kerk in Nood (ACN) verstrekt noodhulp voor christenen op de Westelijke Jordaanoever en in Gaza. In een recent bericht aan de hulporganisatie bedankt het patriarchaat de weldoeners van Kerk in Nood (ACN) voor hun steun: “Wij danken ieder van u voor uw liefde en toewijding aan het Heilige Land, vooral in deze moeilijke tijden. Sinds het uitbreken van deze afschuwelijke oorlog hebt u blijk gegeven van de grootste vrijgevigheid en verantwoordelijkheid. Daardoor hebben wij zoveel kunnen doen voor de armste en meest kwetsbare gemeenschappen in de hele regio!” De christenen in het Heilig Land steunen kan nog steeds via deze pagina.